Nové Noviny č. 1/007. ledna 2000str. 5

Přítrž živelnému stánkovému prodeji

Hořice - Nespojenost vedení radnice s divokým nárůstem tržišť na území města, zejména v řadě průjezdů a na dalších ne vždy vhodných místech jeho historického centra, přimělo zastupitele k přijetí vyhlášky o tržním řádu, od níž si její předkladatelé slibují, že usměrní stánkový prodej v Hořicích.

"Tím, že jsme zrušili tržnici na náměstí, se začaly stánky objevovat prakticky v každém průjezdu, a to i přesto, že se nově otevřela stálá tržnice v Karlově ulici. Ta může být i na jiném, třeba soukromém pozemku, musí však projít kolaudačním řízením," předesílá starosta Ladislav Vrba. "Nový tržní řád by nám měl umožnit zredukovat počet prodejních míst na rozumnou mez, aby to ve městě nevypadalo jako někde na bazaru v Turecku," prohlásil.

Město se rozhodlo právní cestou chránit proti živelně se rozmáhajícímu stánkovému prodeji. K tomuto opatření zmocňuje obce především novela živnostenského zákona, vymezující místa pro obchod a služby za podmínky, že budou splňovat hygienické, požární a další předpisy. Působnost tržního řádu není podle starosty vázána jen na veřejná prostranství, ale vztahuje se na všechna místa bez ohledu, zda jsou v soukromém, obecním či jiném vlastnictví.

"Smyslem tohoto opatření je stanovit rovné podmínky pro všechny, zlepšit bezpečnost a kulturu prodeje zboží mimo běžné prodejny," uzavírá vedoucí městského úřadu Jaroslav Vais.

(jn)


Pásku slavnostně přestřihnou 17. ledna

Jičín - I přes komplikace s převodem neinvestičních finančních prostředků ze státní na městskou pokladnu, způsobené v posledních dnech loňského roku úředníky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, se městu podařilo složitou situaci zvládnout na jedničku a nový domov důchodců (DD) na Novém Městě je připraven přijmout první obyvatele.

Dříve však, než se začne z novopackého (končí činnost) do jičínského DD stěhovat prvních pětatřicet důchodců, bude mít široká veřejnost možnost si zřejmě nejmodernější sociální zařízení podobného typu v České republice prohlédnout.

Den otevřených dveří domova důchodců na Novém Městě, vpravo za "kachlákem", je naplánován na příští sobotu, tedy 15. ledna 2000 od 9.00 do 15.00 hodin.

Slavnostní přestřižení pásky za přítomnosti zástupců všech zúčastněných organizací, podílejících se na realizaci projektu výstavby DD pro 54 starších občanů, se uskuteční dva dny nato v pondělí 17. ledna. O další dva dny déle, tedy 19. ledna začne nové sociální zařízení s největší pravděpodobností přijímat první klienty.

Z důvodu ukončení výstavby DD, zahájení jeho provozu a tím změny stavu zaměstnanců, jejich nárůstu a nového pracovního zařazení, schválila městská rada nový Organizační řád Služeb seniorům města Jičína, do jehož kompetence veškerý provoz a správa DD spadá.

Služby seniorům města Jičína dnes tedy zaměstnávají celkem 43 lidí. Do administrativní sféry jsou zařazeni pouze ředitel této městem zřizované organizace Mgr. Tomáš Kolátor, jeden ekonom a účetní. V penzionu ve Vrchlického ulici jsou čtyři tabulková místa. V domově důchodců bude pracovat osm lidí v kuchyni a všichni ostatní, z větší části samozřejmě zdravotní a sanitární sestry, se budou podílet na zajišťování jeho běžného čtyřiadvacetihodinového provozu.

(mar)


I Tři králové jsou již za námi

Liturgické knihy označují již od 4. století 6. leden jako svátek Zjevení Páně. Jeho spojení se Třemi králi je pozdějšího původu a je svou podstatou lidové. V evangeliu sv. Matouše čteme: "Když se narodil Ježíš v judském Betlémě za dnů krále Heroda, hle, mudrci (mágové) od východu se objevili v Jeruzalémě ...Vešli do domu; padli na zem, klaněli se mu a obětovali přinesené dary - zlato, kadidlo a myrhu." Nikde se v Písmu neuvádí počet mudrců, natož jejich jména.

Ve výkladu starokřesťanského prostředí kolísal jejich počet od dvou až po dvanáct. Teprve později se ustálil na třech, počtu odvozeném pravděpodobně ze tří darů. K záměně mudrců za krále došlo ve středověku v souvislosti s rozšířením úcty v ně poté, co roku 1194 družina římského císaře přinesla z milánského kostela sv. Eusrogia do chrámu v Kolíně nad Rýnem ostatky, považované za ostatky sv. Tří králů.

První autor, který uváděl jejich jména, byl kancléř pařížské Sorbonny Petr Comestor ve 12. století. Jména Kašpar, Melichar a Baltazar jsou známa ze zkratky "C+M+B", psané spolu s datem svěcenou křídou na dveře. Podle některých badatelů však může být její původní význam jiný, zřejmě šlo o požehnání "Christis mansionem benedicat", česky "Kristus ať požehná příbytek". Několik autorů jde v interpretaci ještě dále. Letopočet u písmen C+M+B znamená počátek roku, neboť v době před zavedením juliánského kalendáře začínal rok i 5. nebo 6. ledna a spojován byl se svátkem boha Aiona. Jde tedy o ohlas pohanského obřadu, který měl chránit dům před démony.

Obchůzka duchovního, doprovázeného ministranty, často i kostelníkem, učitelem a žáky, měla nejméně od třicetileté války stejnou podobu. S modlitbou a zpěvem se dům vykuřoval kadidlem a vykropoval svěcenou vodou, na dveře či rám nad nimi se psala písmena K (C)+M+B a datum. Později se v některých vsích ujal této povinnosti kantor, který za ni dostával výslužku, jak je zaznamenáno již roku 1668 ze zaječické tvrze.

Tři králové chodívali sami, původně je představovali mladíci, později děti. Masky byly jednoduché - papírová koruna, vousy z koudele nebo vaty, místo vzácného roucha dlouhá bílá košile přepásaná provazem, červeným šátkem nebo stuhou. A pochopitelně začerněné tváře třetího krále.

Svátkem sv. Tří králů se končil cyklus vánočních svátků. Toho dne se obvykle odstrojoval vánoční stromeček, v některých krajích ho však nechávali spolu s betlémem až do Hromnic.

Podle knihy Vlastimila Vondrušky Církevní rok a lidové obyčeje

Poznámka redakce: Tři králové obcházející město již 29. prosince je zřejmě jičínská zvláštnost. Jediné, co přesně neznám, je její důvod. Možná se jedná o dobře uvážený podnikatelský záměr (ono se opravdu v řádném termínu nedá obejít celé město) nebo se ti zvláštní "tři králové" obávali příchodu roku 2000 a možného konce světa. Pak by se jejich obchůzka v předstihu dala označit za velmi rozumný a odpovědný skutek.

(to)


Valdštejnovo náměstí z pohledu dopravy

Jičín - Po jisté přestávce se aktuálními čísly opět vracíme k nedávno provedenému monitoringu dopravy v ulicích okresního města. Díky vstřícnému přístupu místní společnosti Projektservis Jičín s.r.o. a zejména pak ing. Josefa Podlipného se můžeme společně podívat do dalších míst v Jičíně z pohledu jejich dopravního zatížení.

Tentokrát se soustřeďme zejména na vjezd a výjezd z Valdštejnova náměstí. Sčítání bylo prováděno 8.9.1999 od 6.00 do 18.00 hodin. Na centrální náměstí se vozidlem dá vjet v podstatě pouze ulicí Palackého (Panskou) a Nerudovou.

Ulice Palackého: Touto jednosměrnou ulicí do náměstí v daném časovém úseku přijelo 92% veškeré zaznamenané dopravy. Za dvanáct hodin tudy projelo 1 615 osobních, 203 nákladních vozidel (celkem 1 818 vozidel) a 479 cyklistů. Celkem tudy prošlo 5 667 chodců.

Ulice Nerudova: Touto jednosměrnou, z Komenského náměstí poměrně těžko přístupnou uličkou, vjede do Valdštejnova náměstí zbylých 8% motorových vozidel, z nichž je 126 osobních a 27 nákladních. Celkem nám tedy v danou dobu do náměstí přijelo 1 971 vozidel! Z nich bylo 1 741 osobních a 230 nákladních.

Odjet z Valdštejnova náměstí se pak dá třemi způsoby: Náměstím Svobody (Malý Ryneček), ulicí Čelakovského (Židovská, Tylova) a Fortnou.

Náměstí Svobody: Tudy odjede z náměstí přes velmi exponovanou křižovatku ulic Ruská/17. listopadu (u Grossova mlýna) 64%, tedy 1 260 veškerých vozidel.

Ulice Čelakovského: Touto uličkou směrem k židovské synagoze odjíždí z náměstí dalších 26% dopravních prostředků, což bylo v době sčítání 510 vozidel.

Ulice Fortna: Další jednosměrnou uličkou se špatným vyústěním do ulice Boženy Němcové projede zbylých 10% dopravních prostředků z Valdštejnova náměstí, v našem případě 200 vozidel. A tak nám za sledovanou dobu z Valdštejnova náměstí odjelo celkem 1 970 vozidel.

Dne 8.9.1999 od 6.00 do 18.00 hodin tedy do Valdštejnova náměstí vjelo 1 971 a vyjelo z něj 1 970 vozidel. Tento výsledek jednoznačně prokazuje fakt, že historické Valdštejnovo náměstí je využíváno k průjezdu a zejména pak jako parkoviště vozidel v době nákupů. Vyjadřuje to i křivka grafu dopravní špičky v Palackého ulici, která je téměř zcela shodná v časech od 8.00 do 12.00 a od 14.00 do 17.00 hodin.

V příští, již poslední části našeho seriálu se podíváme na celkový objem dopravy na hranicích města, jak na příjezdu, tak na výjezdu.

(mar)


ČISTÍRNA ZAHÁJILA PROVOZ Čistírna odpadních vod v Železnici byla před koncem minulého roku spuštěna do zkušebního provozu. Jedna z největších investičních akcí posledních let v obci v ceně kolem 10 miliónů korun, k níž patří i nový vodojem za více než pět miliónů korun, je dokončena. Obě díla vyřeší jeden z dlouhodobých problémů v obci.

FOTO: jn


Soudnička - "O slušném podnikateli..."

Případ exekučního řízení oprávněného (věřitele) se nezřídka podobá životnímu osudu rezavé veverky běhající v uzavřeném kolotoči. Stejně tak jako veverka má nepopiratelné právo na svobodný život v přírodě, má oprávněný právo, aby mu povinný (dlužník) dluh uhradil.

Oba však víru, že dojdou svého cíle a naleznou spravedlnost, asi už v mnohých případech jednou provždy ztratili. Náš oprávněný totiž již v roce 1997 podal u soudu návrh na výkon rozhodnutí prodejem movitých věcí povinného, který jako podnikatel neplatil zdravotní a sociální pojištění. Přestože se jednalo o směšnou částku 3 000 korun, povinný doposud dlužnou částku oprávněnému neuhradil.

Okresní soud do jednoho měsíce od podání o návrhu rozhodl kladně a do bydliště našeho "slušného" podnikatele poslal soudního exekutora. Jeho úkolem bylo sepsat vhodné věci movité, které by se potom mohly prodat v dražbě. Exekutor označil za vhodnou movitou věc osobní auto dlužníka. Znalec na něj vypracoval posudek, za což mu byla ze státních peněz (nás všech) vyplacena odměna ve výši 1 331 korun.

Okresní soud pak povinného opakovaně vyzval k přistavení vozidla ve stanovených termínech, aby mohla být dražba bezproblémově realizována. To se opakovalo celkem pětkrát. Ani v jednom případě však povinný dlužník pokyn soudu nerespektoval a vozidlo nepřistavil. Soud mu dokonce opakovaně uložil i pořádkovou pokutu. Ale jako když hrách na stěnu hází. Povinný nezaplatil ani pokutu, ani třítisícový dluh, ani další finanční náklady jeho vinou vzniklé. V tomto případě snad pomůže jedině odtažení vozidla, samozřejmě opět za peníze nás všech, tedy na náklady státu. Tedy ovšem pokud zrovna nebude zamknuté v garáži a majitel neodmítne vykonavateli vydat klíč. No vidíte, a o takových případech "slušných" lidí by se dalo psát každý den.

(RYŠI)


Z bloku Policie ČR

Jičín - V těchto dnech bylo sděleno obvinění ze spáchání trestných činů krádeže čtveřici zlodějů ve věku od 19 do 26 let z Mladoboleslavska, Liberecka a Jablonecka. Tito zloději při průjezdu naším okresem ukradli na lesní cestě mezi obcemi Boháňka a Doubrava z odstavených strojů různé věci a pohonné hmoty v celkové hodnotě asi 18 tisíc korun.

Dachova - Opuštěnou chatu v rekreační oblasti Hořice - Dachova vyloupil v době od 11.12. do 26.12.1999 dosud nezjištěný zloděj. Majiteli ukradl lesní roh, vázu a další věci v hodnotě přesahující 10 tisíc korun.

Jičín - Ve večerních hodinách dne 26.12.1999 nezvládl řidič osobního vozidla Mercedes 200 D na jedné z místních křižovatek vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy na zasněženém povrchu vozovky řízení, v důsledku čehož narazil do zdi plotu mateřské školy. Při nehodě nedošlo ke zranění osob, hmotná škoda na vozidle činí asi 10 tisíc korun.

Hořice - Nepříjemné chvíle zažila v posledním svátečním dnu majitelka rodinného domku, když se k ní 26.12.1999 ve 14.30 hodin vloupal oknem dosud neznámý zloděj. V domě ukradl různé věci v celkové hodnotě 12 tisíc korun.

Jeřice - V noci z 27. na 28.12.1999 po vypáčení rámu okna krumpáčem se dosud nezjištěný zloděj vloupal do rekreačního domku v obci. Ukradl tři obrázky s motivem krajinomalby a staré nástěnné pendlovky. Majiteli způsobil škodu v částce asi 11 tisíc korun.

Pecka - Čtyřem výtržníkům ve věku od 16 do 19 let bylo v těchto dnech sděleno obvinění ze spáchání trestných činů krádeže, poškozování cizí věci a výtržnictví. Tito zloději se kolem půlnoci dne 20.11.1999 v obci vloupali do osobního vozidla, ze kterého ukradli nejméně 10 kusů audiokazet. Ze druhého osobního auta chtěli ukrást autorádio, což se jim však nakonec nepodařilo. Dílo zkázy dokonali rozbitím skleněné výplně dveří vozidla a zadní svítilny do mlhy. Poškozením obou vozidel způsobili škodu asi za tři tisíce korun.

Kovač - Obvinění ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí bylo v těchto dnech sděleno čtyřiadvacetiletému výtečníkovi z Hořicka, který byl kolem 03.00 hodiny koncem měsíce listopadu 1999 zadržen při řízení osobního vozidla u obce Kovač po požití většího množství alkoholických nápojů. Opilý řídil i přesto, že mu byl dopravním inspektorátem dne 29.7.1999 uložen zákaz řízení motorových vozidel na dobu šesti měsíců.

Hořice - Dosud nezjištěný zloděj se v noční době z 29. na 30.12.1999 vloupal do tří osobních vozidel, ze kterých ukradl autorádia značek MTC TK 8355 a Blaupunkt, dále rádio nezjištěné značky a dva páry reproduktorů. Zloděj majitelům způsobil celkovou škodu za 8 300 korun.

Jičín - Osmnáctiletému zloději z Libáňska bylo v těchto dnech sděleno obvinění ze spáchání trestného činu krádeže. Té se dopustil koncem měsíce září 1999, kdy v průběhu návštěvy jedné jičínské domácnosti ukradl ze zásuvky obálku s finanční hotovostí 23 tisíc korun. Později však svůj čin přehodnotil a v měsíci listopadu 1999 našetřený obnos v plné výši vrátil do poštovní schránky poškozené.

(tm)


Neplaťte víc, než musíte

Naše společnost s.r.o. s jediným společníkem si půjčila finanční prostředky od syna tohoto společníka, oba mají trvalý pobyt v zahraničí. Byl sjednán úrok ve výši ceny obvyklé. Je tento úrok pro společnost daňově uznatelný? Podléhá vyplacená částka úroku fyzické osobě s bydlištěm v zahraničí srážkové dani? Pokud nedojde ke splácení úroku z důvodu nedostatku finančních prostředků, ale o jeho výši, je účtováno předpisem vždy k 31.12. běžného roku, je tento úrok daňově uznatelný?

Sjednaný úrok lze s ohledem na ust. § 23 odst. 7 zák. č.586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění, který řeší stanovení výše úroků mezi ekonomicky, personálně nebo jinak spojenými osobami, a s přihlédnutím k ust. § 25 odst. 1 písm. w) a odst. 2 téhož zákona (daňová uznatelnost úroků z úvěrů a půjček poskytnutých subjekty, které se účastní přímo nebo nepřímo na vedení, kontrole a jmění příjemce úvěru a půjčky), považovat za daňově uznatelný náklad. Výše uvedená omezení týkající se výše úroku by nepřicházela v úvahu za předpokladu, že by syn nenaplnil definici v nich vyjmenovaných osob.

Vyplacená část úroku (příjem podle ust. § 22 odst. 1 písm. g) bod 4) zák. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění, podléhá dle ust. § 36 odst. 1 písm. a) téhož zákona zvláštní sazbě daně ve výši 25 %, pokud smlouva o zamezení dvojího zdanění nestanoví jinak. Srážku daně provádí plátce daně.

Pokud nedojde ke splacení půjčky do konce kalendářního roku, účetní jednotka účtuje vždy k 31.12. daného roku předpis úroku, jelikož vzniká závazek vůči osobě, která poskytla půjčku. Tato situace nebrání v daňové uznatelnosti úroků.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.:0433/523 533)


Nové Noviny