Nové Noviny č. 1/007. ledna 2000str. 3

Občané odmítají cestářské středisko

Kopidlno - Modernizaci svého střediska v Kopidlně nákladem zhruba 20 miliónů korun plánuje jičínská Správa a údržba silnic. Záměr však naráží na odpor obyvatel okolních domů, kteří se stavebním zásahem v areálu místních cestářů nesouhlasí.

Lidé na protest proti této investici a potažmo i existenci střediska v blízkosti zástavby obytných domů vůbec podepisují i petice. Kopidlenský starosta Zbyněk Smolík potvrdil, že nesouhlas občanů s provozem zdejšího pracoviště SÚS trvá už přes deset let. "Jedná se o dlouhodobý problém. Obyvatelé přilehlé ulice s chystanou rekonstrukcí a rozšířením nesouhlasí a požadují, aby bylo středisko přemístěno někam jinam. Svůj postoj vyjádřili i v petici, se kterou seznámili městské zastupitelstvo," uvedl Smolík.

Vedení města ve snaze vyjít rodinám vstříc hledá náhradní řešení, současná situace však mnoho příležitostí ke změně současného stavu nedává. I kdyby cestářům nabídlo náhradní plochu, nebude mít sedm miliónů korun na vykoupení již zainvestovaného pozemku, což si SÚS klade jako podmínku.

Její ředitel Zdeněk Pavlíček tvrdí, že úpravy, které zde podnik plánuje, přinesou lidem úlevu. "Do Kopidlna pořídíme například nový nakladač, který splňuje přísné hlukové limity, a vybudujeme novou zastřešenou halu pro posypový materiál, což odstraní případné problémy s prašností," slibuje Pavlíček. Podle starosty však jeho slova zatím veřejnost nepřesvědčila. V nejbližších dnech se má uskutečnit schůzka občanů se zástupci správy a údržby silnic a radnice na ni chce přizvat i odborníky z hygienické stanice a okresního úřadu. Pavlíček oznámil, že jakmile obdrží stavební povolení, budou práce zahájeny ještě letos.

"Pozemků vlastněných městem a v územním plánu vyčleněným pro podnikatelské aktivity mnoho nemáme. Prakticky jediný možný se dnes nachází asi jen sto metrů od sídliště, navíc je mírně nad úrovní okolního terénu. Nevyhovovalo by ani podloží, které je z hlediska statiky pro takový typ staveb nevhodné," poznamenal Smolík.

(jn)


Ceník Technických služeb města Jičína

Jičín - Městská rada na jednom ze svých posledních zasedání schválila návrh ceníku Technických služeb města Jičína pro rok 2000. Ceník služeb obsahuje 906 položek a je rozdělen do dvou rozhodujících oblastí.

Hlavní, neziskovou činností TS je zajišťování komunálního hospodářství pro zřizovatele, tedy město Jičín. Mezi vedlejší, podnikatelské činnosti organizace patří například podnikání v oblasti nakládání s nebezpečnými odpady, provozování nákladní dopravy, zednictví, pohřebišť a ubytovacích zařízení. Dále zajišťování oprav a údržby elektrických zařízení, koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a různých nájmů na vlastní účet, kam mimo jiné patří i reklamní činnost a pořádání výstav.

Ceník služeb je veřejnou listinou, která by měla být v příštích týdnech distribuována do všech schránek v Jičíně i jeho spádových obcí. Zároveň má být dostupná na internetové adrese Městského úřadu Jičín (www.mujicin.cz).

Z nového ceníku Technických služeb města Jičína pro rok 2000 se občan dozví, nejen kolik letos zaplatí například za popelnici, kontejner, hrobové místo či pronájem travnatého hřiště městského stadionu, ale třeba i kolik dostane ve sběrném dvoře v Konecchlumské ulici za kilogram odevzdaných druhotných surovin.

Mezi položkami, které budou veřejnost jistě zajímat, jsou například ceny za svoz tuhých komunálních odpadů. Zatímco za týdenní svoz TKO ze 110 litrové pronajaté popelnice jste v roce 1999 zaplatili 680 Kč, letos to bude již 820 korun (v roce 2003 by měla nedotovaná cena dosáhnout výše 1 100,- Kč). Za týdenní svoz TKO ze stejně velké vlastní popelnice jste vloni zaplatili 550 Kč, v tomto roce to bude již 690 Kč.

Za pronajatý kontejner (1100 l, svoz 1x týdně) vloni 5 720 Kč, letos 6 810 Kč. Za vlastní kontejner (1100 l, svoz 1x týdně) vloni 4 020 Kč, letos již 5 110 Kč.

V kolonce zednictví se například dozvíte, že za hodinu odborných řemeslnických prací (zedník, instalatér) jste v roce 1999 zaplatili 134 Kč a že v tomto roce to bude již 160 korun. Když si přejete vykopat obyčejný hrob, zaplatíte letos 1,5 tisíce korun, za "vygruntování" hrobky 400 korun a například za nezetlelou exhumaci zaplatíte 600 korun.

(mar)


Dohoda, o které ví každý a přitom nikdo

Hořice/Nová Paka - Chaos, nedorozumění nebo úmyslný záměr poškodit školu. Tyto a další otázky vyvolává takzvaná "džentlmenská dohoda" mezi Integrovanou střední školou (ISŠ) v Nové Pace a Obchodní akademií a středním odborným učilištěm obchodním (OA) v Hořicích.

V duchu myšlenky, že je zbytečné, aby se o žáky na okrese přetahovaly dvě školy s podobným zaměřením, a pro nízký počet přijmutých studentů nakonec nebyl ani na jedné z nich otevřen první ročník, novopacká ISŠ přislíbila, že ze své nabídky stáhne obor prodavač. A hořická OA, že nebude náborovat studenty pro obor dámská a pánská krejčová. Při klesajícím počtu dětí by na takové úmluvě nebylo nic zvláštního, kdyby k ní ovšem skutečně došlo. Kuriózní na celé záležitosti je především to, že není jasné, kdo ji inicioval.

Ředitel Obchodní akademie v Hořicích Jaroslav Kotrbáček byl totiž o existenci "džentlmenské dohody" poprvé informován až Školským úřadem v Jičíně. Ostatně sám zástupce ředitele novopacké integrované školy Petr Jaroš přiznal, že na toto téma hovořil přímo s ředitelem OA Hořice teprve až krátce před koncem roku. "Pravdou je, že s panem Kotrbáčkem jsme si situaci vyjasnili až v prosinci, připouštím, že to nebylo správné. Ovšem už 22. září na poradě ředitelů škol nám bylo sděleno, že toto řešení doporučuje určený Školský úřad v Hradci Králové, víceméně jsme proto spoléhali, že je všemi zúčastněnými respektováno," doplnil Jaroš.

Ředitel Školského úřadu v Jičíně Jan Vaníček, který do funkce nastoupil teprve začátkem listopadu, bez bližších podrobností uvedl, že určený Školský úřad v Hradci Králové doporučil, aby se v nadcházejícím školním roce obor krejčová v Hořicích neotvíral.

Šéf královéhradeckého ŠÚ Antonín Maršík tento fakt potvrdil, ovšem s tím, že samotný optimalizační návrh vzešel z jičínského okresu, nikoliv z jím řízeného úřadu, který zastává některé koordinační činnosti v rámci chystaného územního rozdělení republiky do krajů. "Za předpokladu, že si dvě školy vzájemně ustoupí a domluví na konsensu, který není v rozporu se záměry školství v okrese, není důvod, abychom jim v tom bránili. Naopak takový postup vítáme, nemělo by smysl, aby se v okrese tříštily síly," oznámil Maršík.

Pokud však byla v Hradci Králové dohoda mezi Novou Pakou a Hořicemi interpretována jako hotová věc, stalo se tak minimálně bez vědomí hořické obchodní akademie. Její ředitel považuje takový postup za neseriózní. Vzniklá situace se může nepříjemně dotknout i soukromého Střediska praktického vyučování Ivy Douskové v Hořicích, s níž obchodní akademie uzavřela smlouvu na zajištění praktického vyučování pro studentky této školy, které si zvolily obor krejčová. Dousková přitom tvrdí, že některé úřady ji začaly přehlížet už mnohem dříve. "Často musím vyvracet fámy, podle kterých prý vlastně neexistuji. Chtěla bych rodiče ujistit, že středisko praktického vyučování stále funguje, mrzí mě, že někdo tyto nepravdy rozšiřuje," uvedla Dousková.

(jn)


V Jičíně již platí nový tržní řád

Jičín - Na základě novelizace zákona č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání (zákonem č. 280/1997 Sb.) vstoupil v platnost § 18, který řeší zmocnění obce k vydání "Tržního řádu" formou obecně závazné vyhlášky.

Městská rada proto požádala zastupitelstvo o zrušení od 26.6.1991 platné městské "Vyhlášky o provozu trhu" a svým rozhodnutím ji s platností od 1. ledna 2000 nahradila Obecně závaznou vyhláškou Města Jičína č. 1/99 pod názvem "Tržní řád", s jehož kompletním zněním se zájemci mohou seznámit na internetové adrese MěÚ Jičín - www.mujicin.cz.

Účelem této vyhlášky je stanovit jednoznačné podmínky, za kterých lze uskutečňovat prodej zboží a poskytovat služby na tržištích, předsunutých prodejních místech nebo v restauračních předzahrádkách, a to jak na městských, tak na pozemcích v soukromém vlastnictví.

Zákonnou možností regulace počtů a umístění výše zmíněných "venkovních" prodejních míst se město může v podstatě poprvé v jeho novodobé historii účelně bránit především jejich neúnosnému "přemnožení" v místech k tomu nevhodných. V jeho pravomoci je mimo jiné i stanovit kapacity a přiměřenou vybavenost prodejního místa ve smyslu dodržování základních hygienických předpisů a norem.

Asi nejdůležitější z celé řady opatření a nařízení vyplývajících z nového "Tržního řádu" je skutečnost, že "tržiště na veřejném prostranství lze provozovat za účelem prodeje zboží a poskytování služeb jen na místech závazně určených v příloze vyhlášky. Na jiném veřejném prostranství na území města Jičína přímo závazně neurčeném v příloze vyhlášky, a to jak na pozemcích ve vlastnictví města, tak i na pozemcích v soukromém vlastnictví jiné fyzické nebo právnické osoby, nelze tržiště, předsunuté prodejní místo ani restaurační předzahrádku provozovat. Výjimku může povolit pouze městská rada v Jičíně pro jednorázový a krátkodobý prodej zboží a poskytování služeb.

Jinak řečeno, od 1.1.2000 musí každý zájemce o provozování prodejního místa mimo "kamenný krám" požádat městskou radu o povolení. V případě, že ta mu žádost zamítne (samozřejmě na základě ustanovení závazné vyhlášky), nesmí svoji živnost na katastrálním území města Jičína provozovat.

Na seznamu povolených tržišť pro rok 2000 je zatím pouze Valdštejnovo náměstí, Tamlovka a dolní dvůr Jezuitské koleje. Pokud jsou ve městě i nadále provozována jiná venkovní prodejní místa, děje se tak v rozporu s novým "Tržním řádem".

Dodržování vyhlášky jsou oprávněni kontrolovat pracovníci Městského úřadu Jičín, strážníci Městské policie Jičín a příslušné orgány dle svého oprávnění. Poruší-li právnická nebo fyzická osoba "Tržní řád", má město Jičín možnost dát podnět věcně a místně příslušnému živnostenskému úřadu k uložení pokuty, případně k pozastavení nebo zrušení živnostenského oprávnění.

(mar)


I V "POHÁDKOVÉM" MĚSTĚ PROBĚHLA OSLAVA SILVESTRA, kterou zajišťoval Městský úřad Jičín s pomocí kulturní komise, pánů RNDr. Milana Koláčného, Jiřího Zlatníka a celé řady dalších dobrovolníků, kteří věnovali svůj sváteční volný čas. Poděkování patří především pracovníkům firmy APEL, která sponzorsky poskytla světelný panel a zajistila jeho naprogramování, pracovníkům Technických služeb města Jičína (instalace panelu, ozvučení náměstí, stánky, ohniště, úklid...), ing. Miloši Řehákovi (ozvučení a hudba), Jindřichu Chramostovi - firma MICRO (zajištění světelné fontány), otci Zdeňku a synu Petru Prokešovým (osvětlení), studentům Lepařova gymnázia a Masarykovy obchodní akademie pod vedením Lucie Naušové (živý ohňostroj), Ivaně Záveské (zpěv), Masokombinátu s.r.o. Jičín (občerstvení) a záchranné službě Okresní nemocnice Jičín i místní policii.

Eva Zatloukalová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Jičín.


Odchyt holubů vlastními silami

Jičín - Ve snaze řešit problém a přitom jej ekonomicky co možná nejvíce zefektivnit se město Jičín v těchto dnech pouští do systematického odchytu divokých holubů vlastními silami.

Opouští tedy cestu finančně nákladnější (cca 70 Kč za holuba) spolupráce se soukromou společností SDDD Libora Charváta z Rychnova nad Kněžnou, která v Jičíně tuto činnost prováděla smluvně doposud, a problém snižování stavů přemnožených holubů plně vkládá do kompetence Technických služeb města Jičína.

V dílnách TS byly zatím na zkoušku vyrobeny dvě odchytové klece, jejichž umístěním na Valdštejnově zámku má začít "městské tažení" proti škůdcům, ničícím svými výkaly nejen střechy a vodorovné stavební prvky budov, na kterých mohou volně sedat, ale i různé půdní prostory, kde bezproblémově hnízdí.

Odchyt městských holubů byl v předstihu průběžně konzultován se zástupci ochránců přírody a okresní veterinární správy. V případě, že se TS podaří letitý "holubí" problém řešit vlastními silami, budou se mu určení pracovníci v rámci svých pracovních povinností plně věnovat. Pak se teprve dá očekávat viditelné snížení stavu holubů ve městě. Tomu by ale měli dopomoci i občané uzavřením volných vstupů do půd, různých podkroví a všech podobných prostor, kde holubi hnízdí.

(mar)


Nové Noviny