Nové Noviny č. 1/007. ledna 2000str. 2

Vlekoucí se spor rozhodne soud

Hořice - Dosavadní pokusy vyřešit spory mezi městem a stavební firmou Stavokomplex jinou než soudní cestou se minuly účinkem. Radnice proto podala žalobu, a to jak ve věci chybně prodaných pozemků v areálu Technických služeb města Hořic, tak i v případě dosud neodstraněných závad na bytových domech v Žižkově a Havlíčkově ulici.

Město hodlá smlouvu o prodeji pozemku napadnout a zpochybnit. Pracovníci TS se totiž do objektů této organizace dostávají pouze přes pozemek soukromé firmy. Současný stav je podle radních neudržitelný. "Navrhovali jsme kompromisní řešení, Stavokomplex na něj ovšem nepřistoupil," uvedl starosta Ladislav Vrba. Firmě byla nabízena budova v areálu TS. Radnice předložila návrh, že nemovitosti smění formou kus za kus s tím, že rozdíl v odhadní ceně bude doplacen. "Objekt měl zhruba o jeden a půl miliónu korun vyšší cenu, tuto částku odmítl Stavokomplex zaplatit," doplnil starosta.

Rovněž jednání o odstranění závad na bytových domech uvízla podle jeho slov na mrtvém bodě. Soud určí, kdo je odpovědný za vzniklé nedostatky na činžovních domech, jejichž zhotovitelem byl Stavokomplex. Hlavní rozpor se týká nevhodných venkovních dveří, jejichž výměna má stát 1,5 až 1,7 miliónů korun.

(jn)


Nejlevnější leteckou záchrannou službu provozuje Policie České republiky

Práce leteckých záchranářů není rozhodně nikterak jednoduchá. V celé řadě měst, kam vrtulníky pacienty převážejí, přistávají na udržovaných heliportech. V Jičíně však bohužel stále ještě na městském stadionu, kde jsou přistávací podmínky občas poměrně dost nevhodné.

Jičín - Převoz těžce nemocného či zraněného pacienta z jednoho zdravotnického zařízení do jiného nebo přímo z místa vzniku úrazu do nemocnice leteckou záchrannou službou se i v naší republice stává poměrně běžnou záležitostí.

I v Jičíně jsme občas svědky přistání helikoptéry, která pak pacienty, pro něž je převoz klasickou sanitkou zdlouhavý nebo nevhodný, transportuje většinou na specializovaná pracoviště nemocnic v Hradci Králové, Praze a v Liberci.

V Jičíně helikoptéry záchranné služby přistávají na městském stadionu. Jak uvedl pilot vrtulníku, zajišťující minulý čtvrtek převoz pacienta z ARO jičínské nemocnice do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, "je prostor k letnímu přistání na stadionu celkem vhodný, ale v zimě, jako třeba dneska, kdy je tady přes deset centimetrů nevyhrnutého sněhu, je to horší. Jičín by si určitě se stavbou nové nemocnice zasloužil i svůj vlastní udržovaný heliport, který by se měl dát bez obtěžování okolí provozovat čtyřiadvacet hodin denně, tedy i v noci."

Modrobílý vrtulník Messerschmitt Bölkov 105 BMT, který je občas na jičínském stadionu k vidění, je v majetku Letecké záchranné služby Policie ČR a spolu s dalšími stroji je provozován Ministerstvem vnitra ČR pouze na dvou stanovištích v Hradci Králové a v Praze. Vzhledem k tomu, že je provozuje státní instituce, je cena za jednu letovou minutu fakturovaná Ministerstvu zdravotnictví ČR proti cenám soukromých provozovatelů zdaleka nejlevnější a přijde přibližně na 363 korun.

V SRN, kde je zhruba 50 stanovišť letecké záchranné služby, je situace zcela opačná. Šestnáct z nich provozuje ministerstvo vnitra (42 DM za min.), 6 armáda, 27 nonprofitní organizace jako například ADAC a pouze jedno stanoviště v Lipsku je privátního provozovatele (65 DM za min.) U nás je to tedy bohužel zcela obráceně, a proto je tato služba cenově stále ještě špatně dostupná a daňové poplatníky zatěžuje mnohem víc, než kdyby ji zajišťoval stát.

(mar)


Humanitární sbírka pro děti

Jičín - Ve čtvrtek 30. prosince 1999 byla na jičínské radnici komisionálně rozpečetěna skleněná "pokladna", která byla od 16. prosince 1999 umístěna pod vánočním stromem na Žižkově náměstí.

Humanitární sbírku pod okny radnice uspořádal Městský úřad Jičín a jejím posláním bylo formou dobrovolných peněžních darů získat alespoň část finančních prostředků na podporu letního výchovně rekreačního pobytu zdravotně postižených dětí a mládeže.

Širokou veřejností darované peníze budou rozděleny mezi postižené děti dvou speciálních tříd Mateřské školy na Větrově, klienty stacionáře Pečovatelské služby pro mentálně postižené děti a mládež v "kachláku" na Novém Městě, Klub rodičů a přátel tělesně postižených dětí, případně i mezi další "neorganizované" postižené děti, které se pobytu mohou zúčastnit.

Celá řada hodných lidí během posledních čtrnácti dnů loňského roku přispěla našim dětem a mládeži finanční částkou v celkové výši 8 785 korun a 20 feniků.

(mar)


I odpad je druhotnou surovinou, která má samozřejmě hodnotu

Nová Paka - Ruku v ruce s ekologií by měla jít i ekonomika, jedině tak bude možné dostát podmínkám, které s ohledem na připravované rozšíření Evropské unie vyžaduje po nových členech evropská legislativa, jak upozornil při nedávném otevření linky na zpracování použitých nápojových kartonů v Nové Pace Zbyněk Kozel, předseda společnosti Eko-Kom, jejímž zakladatelem jsou výrobci obalů a baleného zboží.

Od roku 2002 budou producenti, včetně dovozců, ze zákona povinni vybrané výrobky a obaly odebírat od lidí a obcí zpět a určité množství znovu použít. Aby provoz v Nové Pace, který vznikl v reakci na zpřísňující se legislativu, měl smysl, musí být finančně soběstačný.

Na podporu podobných projektů v praxi vytvořila společnost Eko-Kom systém, jehož cílem je zajistit sběr a třídění komunálního odpadu tak, aby bylo dosaženo požadované míry využití a recyklace obalových materiálů. "Proto podporujeme nebo iniciujeme projekty jako je tato recyklační linka na zpracování použitých nápojových kartonů v Nové Pace. Je v zájmu nás všech, aby se co největší množství odpadu vracelo zpět do oběhu," uvedl Kozel.

Samotný systém je v plenkách a jedním z prvních úkolů je do něj vtáhnout co největší počet producentů, zatím totiž na třídění odpadu doplácejí především obce. "Surovina, třebaže jí je i odpad, je věc, která má svou hodnotu. A i v tomto případě by měl zapracovat trh. Existují však zpracovatelé, kteří využívají monopolní pozice na trhu, takzvaný Monopsol - univerzální monopolní výkupce - a ten nadiktuje cenu nulovou. A tak by to být nemělo," upozorňuje Kozel na jeden ze zádrhelů. Pro obce je proto zatím stále výhodnější odpad ukládat na skládky.

Nakolik je separace finančně náročná, ví své i radnice v Nové Pace, která svou ztrátovou třídírnu v Loučení dotuje. Zprovozněním nové recyklační linky se však město stalo zároveň i zpracovatelem, tedy výkupcem suroviny. "To, co se nyní v Nové Pace rozbíhá, je standardní podnikání. Rozhodující pro nastartování bylo stanovit realistickou výkupní cenu, domnívám se, že koruna za kilogram kartonů je odpovídající," poznamenal Kozel. Komerční využití linky stojí a padá nejen s dostatečným přísunem krabic, ale i se zájmem spotřebitelů o finální produkt v podobě speciálních desek (obdoba sádrokartonu či dřevotřísky), které se na trh dostanou začátkem druhého čtvrtletí roku. Vedení novopacké radnice a stejně tak i zástupci Eko-Komu věří, že desky s názvem Novapak se podaří na trhu udat.

"Jejich předností je univerzálnost a cena, která bude narozdíl od podobných materiálů nižší. Marketing a prodej se rozjede až po udělení atestů a certifikátů, rok 2000 bude tedy spíš rozběhový," doplnila Mahulena Jetlebová z Eko-Komu. Zprvu však může nastat problém s dodávkou krabic, které v rámci komunálního odpadu nedosahují ani jednoho procenta z celého objemu. "Když sečteme veškerý spotřebitelský obal, který běžně projde domácností, tak se ročně dostaneme k číslu 400 tisíc tun. Přitom nápojových kartonů je zhruba 15 tisíc tun a PET lahví zhruba totéž množství. Sběrný program, který je ve vyspělé Evropě běžný už řadu let, se u nás teprve rozjíždí. Cesta, na kterou se nyní vydáváme, je však jediná možná," shrnul Zbyněk Kozel.

(jn)


PET lahve už nestačí zpracovávat

Planá nad Lužnicí - Podobná recyklační linka na zpracování použitých obalů od nápojů, která se právě v těchto dnech rozbíhá v Nové Pace, funguje už druhým rokem v Plané nad Lužnicí nedaleko jihočeského Tábora. Obě zpracovatelská zařízení patří v tuzemsku k ojedinělým. V Nové Pace se poprvé od prosince ekologickým způsobem zhodnocují nápojové kartony, v Plané se už třetím rokem recyklují umělohmotné PET lahve, obalový fenomén posledních let.

Zatímco Novopačtí nemají ještě dnes zcela jasnou představu o tom, zda bude přísun barevných krabic od džusů, mléka, vín a dalších nápojů dostatečný, aby mohla tamní linka pracovat plynule na dvě směny, jihočeský podnik Silon je použitými obaly doslova zahlcen. V poslední době proto rapidně omezil výkup vytříděných PET lahví, které jinak končí na skládkách, což je v rozporu s tím, co požadují ekologická hnutí a za necelé dva roky bude ukládat i zákon.

"V loňském roce na pultech prodejen strmě narostl podíl PET lahví na úkor skleněných, které jsou postupně vytlačovány. V současnosti je na trhu v celé republice kolem 25 tisíc tun umělohmotných obalů, u nás se z toho však ročně zpracuje maximálně tři tisíce tun," konstatuje Irena Háková, která se stará o přísun odpadového materiálu, který dodávají převážně města a obce. "Naše linka je kapacitně limitována, provoz funguje nepřetržitě na čtyři směny, víc už nejsme schopni zvládnout," dodala Háková. Silon navíc vykupuje už jen transparentní, tedy bílé lahve. "Finální výrobek se využívá v textilním průmyslu a po vláknech z barevných lahví zatím není poptávka," objasnila důvod opatření Háková.

Zbyněk Kozel, předseda společnosti Eko-Kom, provozující systém zpětného odběru a využití obalů uvedených na trh, naznačil, že problémy Silonu mají počátek už v jeho otevření. "Jeho zakladatelé podcenili vývoj na trhu, nepředpokládali, že se v tak velkém množství začnou používat i barevné PET lahve. Nebyli na to připraveni jak po stránce zpracovatelské, tak ani z hlediska zajištění odbytu konečného produktu," uvedl Kozel.

(jn)


Radnice musí vybudovat vodovod

Drahoraz - Nejpozději do konce září musí radní v Kopidlně vyřešit problém se zajištěním zdroje pitné vody pro satelitní obec Drahoraz.

Dosavadní systém veřejné vodovodní soustavy, jejímž prostřednictvím je voda dopravována k domácnostem, je totiž napájen ze studny, která se nachází na soukromém pozemku. Majitelé už nemíní nadále tolerovat, že jsou z nitra tamní studny zásobována i okolní stavení.

"Pro Drahoraz musíme zajistit jiný zdroj, patrně jediné rozumné řešení, které se nabízí, spočívá ve vybudování nového vodovodního řadu, vedeného ze sousední Pševse," sdělil kopidlenský starosta Zbyněk Smolík. Město v této souvislosti už zahájilo jednání s Vodohospodářskou a obchodní společností Jičín, která se má na výstavbě několikamiliónové infrastruktury finančně spolupodílet. Na VOS Jičín spoléhá také ve snaze získat státní dotaci.

Rozpočet na rok 2000 zatím Kopidlno neschválilo, ale kromě této akce mezi Pševsí a Drahorazí počítá radnice také s rekonstrukcí objektu bývalého muzea v Kopidlně a jeho následnou adaptací na školní budovu a s přípravou na plynofikaci města včetně okolí.

(jn)


Škola netradičně zahájila rok 2000

Jičín - Základní škola J. B. Foerstera zahájila nový rok 2000 zcela netradičně. Ve spolupráci se Sdružením rodičů při ZUŠ Jičín připravila společný program pro děti i dospělé.

První výuka se uskutečnila za účasti rodičů i přátel školy v Porotním sále jičínského zámku. Celé odpoledne se všichni navzájem velmi dobře bavili, program byl pestrý a každý si našel činnost, která byla jeho srdci nejbližší. Prostor zde dostal folklor, zpěv, balet, dramatická a výtvarná výchova. Největší ohlas měl dvacetiminutová "blok pravdy", při kterém učitelé odpovídali na všetečné otázky dětí.

(red)


Nové Noviny