Bouře postupovala přibližně po trase Sobotka – Vesec – Libošovice – Roveň – Újezd pod Troskami – Semínova Lhota a dále směrem na Lomnici nad Popelkou, kde způsobila mnohem větší škody na majetku. Na území našeho okresu k větším majetkovým škodám nedošlo s výjimkou obce Újezd pod Troskami, kde došlo k lokální záplavě způsobené přívalovými dešti a k odklízení musela být použita těžší mechanizace. Mnohem větší škodou jsou však poničené stromy, mezi kterými se bohužel nachází i legendární strom Českého ráje – Semtinská lípa, která byla zcela zničena.
Nemáme bohužel zatím žádné snímky přímo z bouře. Naše fotografie byly pořízeny až kolem 8. hodiny večerní. Byla nám však zapůjčena série fotografií od Mirka Matuly z Oseka, který zachytil situaci po rozvodnění Klenice.
Uvítáme jakékoliv další svědectví či fotografie, abychom mohli tuto událost podrobněji zachytit, zejména zprávy z dalších obcí by nám pomohly.
Meteorologická situace dne 27. 5. 2000 – vývoj (radary ČHMÚ)
Orientační mapka zasažené oblasti
Osek (od Mirka Matuly)
Mapa (c) Kartografie Praha 1999
Modré kroužky – lokální povodně, červené křížky – skácené stromy. Vycházíme pouze ze známých údajů.
Výčet některých stromů: Vesec – jedna z 10 lip na návsi. Semtinská lípa. Roveň – jedna ze dvou lip u křížku se sv. Isidorem. Hrdoňovice – jedna ze dvou lip u kapličky. Újezd pod Troskami – jeden z několika topolů padl přes hlavní silnici. Zcela nelogicky pak působí vyvrácení jedné ze 3 lip mezi Valdicemi a Studeňany (poblíž Jičína) u sloupkových božích muk, když vyvrácená lípa byla nejzdravější ze skupiny a na závětrné straně ("schována" po směru větru).
Krupobití s vrstvou o výšce až 10 cm, která neroztála ani dvě hodiny po přívalu, bylo zaznamenáno v Újezdě, Semínově Lhotě, Liščích Kotcích, Rovensku a dalších obcích. Velikost krup dosahovala kolem 0,7 – 1,4 cm.