Komunální volby 2002: Vítr zafoukal, počasí se změnilo

(velmi stručné zhodnocení)

Bez ohledu na to, jak dopadne dojednávání "povolebních koalic" (stále se vnucuje myšlenka, že v případě sedmnáctitisícového města, kde se všichni znají, není možné uvažovat o "politice"), je už nyní patrné, že jičínská radnice bude v příštích 4 letech nejspíše vedena ve zcela jiném duchu, než dosud. Výsledky jsou následující:

(dle pořadí hlasů uvnitř kandidujících subjektů)

KDU/ČSL – Vitvar, Koláčný, Charousková
KSČ – Fejk, Svoboda, Dlabola
SNK – Koláčná, Kužel
ODS – Liška, Krykorka, Kůta, Letošník, Puš, Koníř, Jiran, Majdanová
US/DEU – Matucha, Paška
ČSSD – Moravcová, Jílek, Jeník

Kompletní výsledky najdete na serveru volby.cz (na této adrese je možno se dobrat i výsledků z kteréhokoliv místa v ČR).

Složení rady je pak samozřejmě závislé na jednáních mezi všemi subjekty, nicméně už nyní je jisté, že nanejvýš dva bývalí radní budou opět radními: Martin Puš a Vlastislav Matucha. Jiří Liška již dříve deklaroval svůj záměr radu a starostenský post opustit. Přesto může existovat určitá teoretická možnost, že by po tak dobrém výsledku voleb svůj záměr (co se místa v radě týká) přehodnotil.

O starostovi se tak nejspíše rozhodne mezi dvojicí Martin Puš – Jiří Vitvar. Pravděpodobně není nejpodstatnější, který z nich bude starosta a který místostarosta, avšak vzhledem k jejich zkušenostem se nabízí myšlenka, že finančně-manažersky relativně zdatný Martin Puš by se lépe uplatnil na místě místostarosty, zatímco "diplomacie" starostenského postu by lépe vyhovovala Jiřímu Vitvarovi.

Každopádně jsou výsledky voleb v mnoha ohledech pozitivní a nesou v sobě dobrý potenciál, který se však rozhodně nesmí nechat promrhat. Lidé, kteří byli zvoleni, jsou většinou výraznými osobnostmi, a nezdá se, že by měli trpět stranickou slepotou – většina z nich jsou také nestraníci (14 z 21).

K výsledkům se ještě vrátíme v průběhu týdne.


Server Jičín

( Čtenářům je známo, že Server Jičín se politice prakticky nevěnuje, a politika naopak zájem o Server nejeví. Tyto volby však považujeme za natolik klíčové, že se k nim opravdu ještě vrátíme v podrobnější analýze během týdne od 4. 11.
Nad články obvykle přemýšlí několik lidí, kteří se navzájem hádají a doplňují, aby Server zůstal nezávislý. Podpis "Server Jičín" znamená, že šlo o kolektivní dílo.)