JIČÍNŠTÍ HOROLEZCI JIŽ V HIMÁLAJÍCH

Ve dnech 13. a 15. dubna jsme přinesli rozhovor s vedoucím horolezecké výpravy ing. Josefem Šimůnkem o přípravách a plánech na jejich letošní horolezeckou sezonu v Himálajích. Mezitím již horolezci odcestovali a jsou nyní někde nad základním táborem ve výšce asi 5500 m. Okamžité spojení s nimi naše redakce zatím nemá, proto přinášíme další informace od člena expedice Luďka Ondřeje - Boudy, které jsme získali ještě před odjezdem výpravy v jičínském sídle společnosti HIMALAYA 8000 s.r.o.

Po lezecké stránce byla loňská Makalu obtížná. Jaká je náročnost výstupu na Lhoce?

Není to jednoduchý terén. Ze západního kotle je svah hodně strmý, 45 stupňů. Otázka je, jaký je terén nad 8100 m. Když bude kuluár skalnatý a sněhový, je to horší. Bude lepší, když bude ledový, aby člověk šel po lehkém terénu a aby se stopy nepropadaly.

Není-li to důvěrné, můžeš říct, kolik to vše stálo?

Všechny tyto akce jsou dražší než 4 miliony Kč. Nejlevnější byla Čo Oju (8201 m), ta se vešla do 2 milionů. Naopak Šiša Pangma (8013 m) byla nejdražší, stála 4,6 milionu Kč.

Pepa Šimůnek nám řekl, že je ve výpravě šest lezců. Je tento výčet úplný?

Kromě nich je ve výpravě lékař, zástupce médií Standa Berkovec a zbytek expedice tvoří osvědčený Lhakpa Dorjee Sherpa a ještě další čtyři šerpové. Jsme také připraveni na návštěvu trekařů a lezců.

Kdo to je trekař? Dříve se takové slovo neužívalo.

Je to turista, který navštíví vysokohorskou oblast, aby ji jenom zhlédl. Obvykle vystoupí po dohodě se styčným důstojníkem maximálně do 1. tábora, samozřejmě za určitý, předem dohodnutý poplatek. Naproti tomu lezci vystupují i nad základní tábor.

Ty máš na starosti jednu z nejnáročnějších povinností - celkové materiální vybavení výpravy. Co všechno vezete, kolik to váží a jak musí být všechno zaopatřeno?

Celkem jsme nabalili s dcerou, která mi pomáhala, asi 600 kg materiálu. Bylo to 19 sudů, 11 pytlů a ještě agregát. Připravovali jsme to týden a bylo to už někdy k zoufání. Každý musí přesně vědět, v kterém sudu má své věci a ke každému sudu musí být sepsaný přesný seznam obsahu. Toto vše musí na našem letišti projít celním odbavením, které se může protáhnout i na dva dny. Další celní martýrium následuje ještě v Kátmandú. To se nám však podařilo zkrátit.

Kdy by podle tebe mělo dojít k vrcholovému výstupu?

Pravděpodobně ve dnech 15. až 28. května. Vrátit se chceme do 6. června. Chceme totiž v r. 2000 udělat další velkou akci.

To by byl Everest?

Má to být Pákistán a čtyři osmitisícovky. Naše společnost Himalaya 8000 by se na tom podílela hlavně svými zkušenostmi.

Rád bych využil přítomnosti tvé manželky a dcery a položil jim aspoň jednu otázku. Paní Ondřejová, jistě jste ráda, že máte tak známého a uznávaného manžela. Nevadí vám, že se toulá po světě? Řekněte nám váš názor.

Pro mne je to chlap, s kterým já žiju a v podstatě s těma horama jsem si ho vzala, protože to byla vždycky jeho touha. Mně spíš dělá radost, že si svůj sen uskutečňuje. Při tom všem hodně cestuje a poznává různé myšlenky a názory, kterými ovlivňuje mne i dceru. A nakonec si myslím, že krátké odloučení nám jen prospěje. Máme s dcerou slíbeno, že se někdy s ním vydáme do vysokých hor. Uvidíme, ale již teď se těším.

A teď ty. Jaký sport pěstuješ a co bys tátovi přála?

Já nelezu, ale běhám 800 a 300 m. Jsem starší žákyně. Teď jsme byly s holkama ve štafetě na halovém mistrovství republiky třetí. Tátu mám moc ráda a vždycky mu přeju to nejlepší.

Celé rodině mnoho zdaru a díky za rozhovor.
J.Kabeláč



Server Jičín