JIČÍNŠTÍ HOROLEZCI SE OPĚT VYDÁVAJÍ DO HIMÁLAJÍ

Hned na počátku expedice jsme požádali vedoucího výpravy Pepu Šimůnka o krátký rozhovor. Poskytl nám jej krátce před odletem a zde jsou jeho odpovědi.

Co se událo ve Vaší společnosti Himalaya 8000?

Co se týká obchodních záležitostí, tak jsme získali zastoupení pro Českou Republiku na prodej velmi dobré turistické a horolezecké obuvi značky TREZETA a skialpinistickou výzbroj Silvretta. Co se týká expedic, tak hned po úspěšné výpravě na MAKALU (8.463m) zjara roku 1998 jsme začali připravovat další expedici na rok 1999, a to na EVEREST(8.848m) a Lhoce(8.516m), což měl být pokus o vylezení těchto dvou osmitisícovek jedním horolezeckým týmem. Vzhledem k tomu, že za pouhé povolení k výstupu na Mt.Everest se platí 70.000 USD, jsme však nemohli naplnit náš vysoký rozpočet, a tak pojedeme "pouze" na Lhoce. Cíl je to i tak dost významný, protože na centrální vrchol dosud nevystoupil žádný Čech.

Jistěže bude záležet hlavně na sponzorech. Kdo je hlavním a jací jsou ti další?

Samozřejmě, na sponzorech a jejich štědrosti expedice stojí a padá. V současné době máme smlouvy například s firmou ICN Roztoky, která vyvíjí nový energetický nápoj "Náboj" v jednoduchém balení, jejž budeme zkoušet a podporovat jeho prodej, dále nás podporují firmy na výrobu oblečení do přírody, jako Alpinus a další. Také se podílíme na propagaci multivitamínu Supradyne, který jsme s úspěchem používali již na expedici Makalu 98.

Jaký plán postupu jste stanovili pro Everest, případně jaký pro Lhoce?

Co se týká výstupové trasy, budeme se pohybovat v oblasti ledopádu Khumbu. Celá trasa vede několika etapami. První je zdolání samotného ledopádu Khumbu, kde je spousta velkých trhlin, které se musí překonávat pomocí aluminiových žebříků. Na konci ledopádu bude postaven výškový tábor č.1. Dál vede trasa do takzvaného Western Cwm, což je západní kotel, kde bude výškový tábor č.2 a dál stěnou Lhoce, v níž bude další výškový tábor. Odtud potom polezeme buď západní stěnou Lhoce na Lhoce a pokud ještě seženeme peníze, tak I na Everest.

Jaká je sestava, časový plán, poslání, vedlejší úkoly, odborné úkoly?

Tak jako obvykle, základ tvoří členové týmu HIMALAYA 8000, a to Luděk Ondřej, Josef Kubíček a já. Jako další noví členové expedice jsou naši přátelé Zdeněk Hrubý, Josef Morávek, Miloslav Palacký a jediná žena v týmu Soňa Vomáčková, současná majitelka českého ženského výškového rekordu.

Do Nepálu letíme společně s Luďkem Ondřejem o něco dříve, to jest 2.dubna z Prahy, abychom mohli zařídit všechno potřebné a další členové letí za námi o čtyři dny později. Potom plánujeme přesun veškerého materiálu a členů do vesničky Lukla (2.880 m), a to letecky. Odtud potom pěšky do základního tábora ve výšce přibližně 5.400 m. Počítáme, že o dosažení vrcholu se pokusíme mezi 10. až 29. květnem. Návrat expedice domů plánujeme okolo 3. až 6. června. Naše odborné úkoly jsou spojeny s testováním již zmíněného energetického nápoje "Náboj" a další sledování účastníků výpravy pro odborné studie v oboru biomedicíny.

Jaká je statistika o výstupech na Everest a na Lhoce?

Abych se přiznal, nevím přesně, kolik lidí vystoupilo na vrchol Everestu, je to asi 800. Myslím, že tak 90 procent z nich bylo uskutečněno s podpůrnými kyslíkovými přístroji. Podle mého názoru je dnes výstupům s těmito přístroji odzvoněno. Dnes je trendem zdolávat vrcholy bez umělého kyslíku.

Co se týká Lhoce, nemám přesný přehled o výstupech, ale vzhledem k tomu, že je to hora ve "stínu" Everestu, tak jich asi dosud nebylo mnoho.

Zvláštnosti, zajímavosti všeho druhu?

Zde bych mohl možná zmínit techniku, se kterou jedeme do základního tábora. Budeme mít k dispozici satelitní telefon a ve spojení s počítačem a digitální kamerou Sony budeme moci přenášet mluvené zprávy do Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, obrázky do České televize a psát zprávy do novin. Tato technika nám také umožní připojit se na Internet, a tak máme k dispozici adresu elektronické pošty, a to : everest@hp.com. Na tuto adresu nám lze posílat i krátké zprávy s domova.

Jak reagovala, podle Tvého názoru, jičínská sportovní veřejnost na Váš loňský úspěch na Makalu? Včetně veřejnosti horolezecké?

Tohle myslím by mohl lépe okomentovat Luděk Ondřej, ale myslím, že určitě dobře a soudě podle ohlasu přednášek, byl zájem o naše expedice v Jičíně veliký. Co se týká horolezecké veřejnosti, náš výstup byl navržen na výstup roku 1998 a Soňa Vomáčková se díky tomu dostala do reprezentace České republiky.

V poslední době se hovoří o situaci v Tibetu. Jaké jsou vztahy mezi Tibetem a Nepálem, kam se právě chystáte?

Mnoho Tibeťanů uprchlo před vpádem komunistických tanků právě do Nepálu a nyní zde žijí a pracují. Jsou to vesměs velice přívětiví lidé a Nepálská vláda jejich azyl toleruje. Jinak situace v Tibetu je velice žalostná. Komunistická ideologie zničila veškerý duchovní a historický majetek včetně klášterů, kde se po staletí vzdělávali Tibeťané. Myslím, že čínská vojska napáchala již nezvratné škody a Tibet jako takový už nikdy nebude to, co před tím.

Bude o Vaší expedici průběžně informována veřejnost?

Samozřejmě. Máme smlouvu s Radiožurnálem ČR, a tak budeme informovat o dění na kopci přímo ze základního tábora. Podle ústní dohody budeme mít také možnost posílat digitální obrázky do České televize. Doufám, že i Noviny Jičínska budou ve spojení s námi.

Děkujeme Ti za rozhovor a čtenáře upozorňujeme, že pokračování, včetně bližších technických, organizačních a dalších údajů, bude následovat v nejbližších dnech.

J. Kabeláč

před odletem v Praze



Server Jičín