DISKUZE JIČÍN

1. jičínská diskuze
Právě je 13.10.2010 23:16:14 /41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Grand Hotel Praha
PříspěvekNapsal: 12.10.2010 21:54:37 /41 
Offline

Registrován: 12.10.2010 21:48:00 /41
Příspěvky: 1
Vážení občané:
Jsem František Gabriel, který se v roce 1991 při úspěšné repatriaci Volyňských Čechů od Černobylu vrátil do vlasti svých předků.
Vyrůstal jsem v ryze české vesnici na Ukrajině, která byla založená českými emigranty v 70. -80. letech 19. století.V naší vesnici se žilo podle tradic naších předků, většinou přistěhovaných z Královehradeckého kraje ( Holovousy, okolí Bydžova, Nechanic).Můj prapraděd pocházel z Neděliště u Hradce Králové. Tyto tradice jsme uctívali a byli hrdí, že jsme češi. Vzpomínám si na zabíjačky, které pokračovaly masopustem, tak pro 50 lidí s dechovou hudbou a po ránu vejslužky (vyřešen problém ze zásobováním čerstvého masa), a také na dojemné večery, při kterých naše babičky a matky draly peří, vyprávěly zážitky ze života a zpívaly české písně. Naši dědové zatím hráli ve vedlejší místnosti karty, kde jsem rád sedával a poslouchal jejich vyprávění a tím jsem získával „selský rozum“. Vesnice byla nejenom ekonomický (náš kolchoz měl vždy nejlepší výsledky z celé Ukrajiny), ale i kulturně bohatá (střední školy, ochotnické divadlo, tři dechové hudby, symfonický orchestr). Měli jsme vlastní nemocnici s 50 lůžky, porodnici, sál pro oční chirurgii s významným lékařem Jaromírem Pišlem, za kterým jezdili pacienti z celého SSSR. Za své úspěchy získal dvakrát vyznamenání hrdina socialistické práce.

Vyrůstal jsem na vesnici s pozoruhodnými mezilidskými vztahy. Lidé si vzájemně pomáhali, nezáviděli a naopak se učili od těch, kterým se více dařilo. Rodiče dbali na vzdělání svých dětí, mnozí vystudovali nejvyšší školy v SSSR. Jejich rodiny na ně byli pyšné a ostatní si jich vážili.
Po přestěhování do Butovse u Jičína od roku 1992 úspěšně podnikám. V roce 1995 jsem získal české občanství, za což jsem vděčný této zemi.
Jsem rozvedený, ve své péči mám dvě děti. Syn je studentem Technické Univerzity v Liberci. Stal se vítězem České a Slovenské republiky v počítačových hrách. V roce 2008 reprezentoval česko - slovenskou ligu v Seattlu v USA. Dcera úspěšně studuje Lepařovo Gymnázium v Jičíně. Obě děti jsou do mého podnikání zasvěceny a maximálně mi pomáhají.

Od roku 1994 jsem vyvážel české sklo a porcelán na východ. Mým obchodním partnerem se tehdy stal i pan Semen Zuev. Při obchodních návštěvách Jičína jsem ho seznamoval s krásami Českého ráje, které si oblíbil. Později, od roku 1998, na expozici Preciosy Jablonec nad Nisou na veletrhu v Moskvě, se pan Zuev stal jejich přímým odběratelem. V dnešní době je největším obchodním partnerem a vývozcem českých křišťálových lustrů na ruské trhy. Tímto svým podnikáním dává již 14 let naším českým lidem práci.

V roce 2005 jsem přesvědčil pana Zueva , aby své vydělané peníze za prodej českých výrobků na ruském trhu investoval zpět do ČR, speciálně do Jičína. Za tímto účelem jsme spolu založili firmu CF INVEST s.r.o. se sídlem v Jičíně. Tento hotel postavil ve francouzském baroku v roce 1910 významný jičínský architekt Antonín Holeček. Byl to na tehdejší dobu nejluxusnější podnik na severovýchodě Čech.

Věřil jsem, že se nám letos na podzim ke 100. výročí založení Grandhotelu Praha, jak zněl jeho původní název, podaří úspěšně otevřít a uvést ho do provozu.Hotel bude mít ubytovací pokoje se jmény historických majitelů, např. u architekta Holečka, u sládka Maye, u paní Pavikovské, … .Prezidentský, královský a císařský a apartmán u Františka Šťastného (spával v pokoji č. 18), secesní restauraci s kavárnou, s plzeňskou pivnici u císaře pana a divadelní vinárnou (na počest dlouhodobého trvání jičínského ochotnického divadla).

V hotelu budou císařské lázně s císařskou chodbou a kolonádou. Jako vzpomínka na návštěvu císaře pána v Jičíně. Na počest architekta A.Holečka, bude v atriu hotelu postavena fontána ve stylu francouzského baroka. Celá přestavba a rekonstrukce hotelu probíhá podle mých návrhů s maximálním zachováním historických prvků. Pevně věříme, že otevření hotelu bude prospěšné nejen pro město Jičín, ale zaujme i renomované cestovní kanceláře. Bude přínosem pro cestovní ruch v Českém ráji.Hotel vytvoří 25 až 30 pracovních míst.

Již dávno jsem toho názoru, že každý dům má svou historii a osud, obzvlášť Grand Hotel Praha, který si ke svým šedesátinám postavil v roce 1910 architekt a stavitel Antonín Holeček. Ponechal v Jičíně velkou, architektonickou stopu. Už v tehdejší době měl velké komplikace při stavbě hotelu s tehdejší radnicí (viz archiv městského úřadu). Jeho patriotismus a vlastenectví mě inspirovalo k mé činnosti a zadal jsem ke zpracování životopis pana architekta A.Holečka profesoru Úlehlovi. On toto vzal s radostí a zajímavosti ze životopisu mě nasměrovaly přizpůsobit hotel v Jičíně pro víkendové, romantické rodinné zájezdy. Rodina Holečkových pocházela z Prahy a ve Vršovicích a královských Vinohradech po sobě zanechala rozsáhlou stavitelskou, duchovní a společenskou stopu.

Když jsem v Jičíně relativně krátkou dobu (19 let) při svých posezeních s kamarády u piva jsem věděl, že tento magický dům na pěší zóně v Jičíně je jičiňáky oblíben a nejsou k jeho osudu lhostejní. Je pro ně důležitým mezníkem a součásti jejich nostalgických vzpomínek. Toto mě přinutilo k tomu, aby prostředí hotelu vyhovovalo v první řadě jičínským občanům. Doufám, že se mi v dobách zlých jičíňáci svými návštěvami hotelu odvděčí. Nechápu nevšímavost radnice k mému záměru. Za celé 4 roky práce na rekonstrukci se nikdo z radních o mou činnost nezajímal. Pochopil bych to, kdybych stavěl kasino, nebo nevěstinec (nebo Karlovy Vary).

V době rekonstrukce mě navštěvovali jičínští pamětníci, kteří projevovali o hotel velký zájem. Já jsem je hotelem provázel, získával jsem nové informace z historie hotelu, dávali mi sílu a elán k zachování všech detailů pozoruhodného díla, které je plné jičínského patriotismu a mého českého vlastenectví. V prostorách hotelu jsou vytvořeny portály se staletou historií jičínských sokolů, spolků českých turistů a jičínských horolezců.

Velké poděkování také patří panu Radkovi Sálovi, který mě svými články v Jičínském deníku (např. titulek „Z ruiny má být chlouba Jičína“, „Znovuzrození klenotu Jičína“), povzbuzoval k dokončení mé vize o obnovení proslulého jičínského hotelu.

Moje díky patří též jičínským sběratelům, kteří mi ochotně půjčovali historické pohlednice. Samozřejmě moje díky patří všem řemeslníkům, kteří se svými „zlatými českými ručičkami“ podíleli na rekonstrukci tohoto architektonického dominantního skvostu pěší zóny. V hotelu bude vytvořen portál se jmény firem a živnostníků.

Vážení spoluobčané, k tomuto kroku, kdy Vás chci seznámit se svou podnikatelskou vizí, mě přivedla nekorektní a nepravdivá nařčení mého podnikání, (bílý kůň, praní špinavých peněz ruské mafie). Chci Vás tímto přesvědčit, že jsem jako i Vy všichni, daňový poplatník této země. Můj základ pro výpočet daně z příjmu v roce 2008 činil cca 5. 100. 000 Kč a v roce 2009 činil cca 3. 900. 000 Kč.
V květnu letošního roku provedl Finanční Úřad kontrolu účetnictví mých firem, nebyly shledány žádné nedostatky. Rekonstrukce celého hotelového komplexu přišlo naši firmu na cca 33. 000. 000 Kč.

Vážení spoluobčané, svým způsobem dnes lituji, že podíl z mých daní od roku 1999 plynul do rozpočtu města Jičína a ne do obce Butoves, kde občané nás, Volyňské Čechy, přijali a vytvořili zázemí pro naše rodiny. Tímto se občanům Butovse chci omluvit. Od roku 1995 jsem byl vždy pravicovým voličem. I když je obec Butoves levicová, obdivuji ji, jak dokáže s veřejnými prostředky hospodařit. Každým rokem je vidět, jak dobře dokáží s tak nízkým rozpočtem nakládat. Toto nemohu říci o pravicové Radě města Jičína.
V roce 2005 jsem se zúčastnil výběrového řízení. Na prodej nemovitosti v Čelakovského ulici, kde jsem nabyl dojmu, že výběrová řízení probírají nekorektně a netransparentně. Jsem přesvědčen, že město spravují ne zrovna ti nejlepší „sedláci“.

V roce 2006 mi byla přislíbena maximální podpora rady města při mém záměru na rekonstrukci hotelu Praha. Do dnešního dne jsem žádnou podporu nepocítil, ba naopak. Jediné plus bylo prominutí poplatku 20. 000 Kč za zábor chodníku na postavení lešení pro rekonstrukci fasády, která léta ohrožovala bezpečnost chodců.

Usnesením rady města byla slíbena maximální podpora, a také vytvoření parkovacích míst u hotelu. V měsíci září 2009, mi byla zamítnutá žádost o přidělení parkovacích míst ve Fügnerově ulici. V dubnu 2010 rada města odmítla zahrnout do programu jednání zastupitelstva přidělení parkovacích míst Grand Hotelu Praha jako náhradní parkovací místa za původní, která byla v hotelu zrušena při výstavbě pěší zóny. Bez parkovacích míst patřících k hotelu, nemůže být můj záměr naplněn. Vím, že se parkovací místa v Jičíně nepřidělují, ale znovu opakuji, že žádám náhradu za parkovací místa, která byla již územním souhlasem v minulosti hotelu přidělená a rekonstrukcí se nemění účel stavby. Nabídnuté řešení nákupu rezidenčních karet na parkování před budovou školy (náhodná volná místa), není pro hotelového hosta dostačující.Nenaplňuje to také č.1 mé žádosti z roku 2006, kde na základě mé žádosti o přidělení 6 míst ve Fügnerově ulici naproti hotelu bylo usnesením rady slíbeno.

Zdvořile jsem požádal zastupitele města o naplnění závazku dle usnesení rady z roku 2006 a projednání mojí žádosti přidělit 6 míst ve Fügnerově ulici jako náhradu za parkovací místa v minulostí před Grand Hotelem Praha přidělená na veřejném prostranství (vytvořen záliv, obrubník chodníku vytyčen geodety a zanesen do katastru nemovitostí v roce 1927) do nejbližšího programu jednání zastupitelstva města Jičín a to 6.10.2010, a tím jsem chtěl umožnit zastupitelům se zapsat do historie hotelu.

Dopisem z 23.9.2010 jsem pozval zastupitele s doprovodem na večerní prohlídku celého hotelového komplexu dne 30.9.2010 . Cílem této prohlídky bylo získání přehledu situace rekonstrukce a podnikatelského záměru. Chtěl jsem, aby neměli zastupitelé na zastupitelstvu dne 6.10.2010 pouze jednostranné a zkreslené informace. Bohužel i tentokrát mě Rada města zklamala, dopis s pozváním nebyl zastupitelům předán.

Věřím, že občané města Jičína zúčastní komunálních voleb v co největším počtu a budou volit uvážlivě. Nastal už čas na změny i v našem městě. Chci, aby naše děti vyrůstaly v prosperujícím a nezadluženém, městě.


Spolumajitel a jednatel firmy CF INVEST spol. s.r.o.
František Gabriel


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Grand Hotel Praha
PříspěvekNapsal: 13.10.2010 09:03:55 /41 
Offline

Registrován: 03.04.2007 12:46:09 /14
Příspěvky: 95
Dobrý den. Město Jičín nikdy neslíbilo vyčlenění parkovacích míst pro hotel Praha(viz. zápis z jednání rady z r. 2006).Ale k p.Gabrielovi bylo maximálně vstřícné. Hotel Praha byl dlouhou dobu v špatném stavu, což nás Jičíňáky trápilo a jsme rádi, že je opraven.
Podklad pro RM ze září 2009
Na RM se obrátil pan František Gabriel ve věci parkování u nově rekonstruovaného hotelu PRAHA, které již bylo jednou předmětem jednání RM v roce 2006 (RM103). K žádosti pana Gabriela se vyjádřil odbor dopravy, který uvedl, že v ul. Fűgnerova je nedostatek parkovacích ploch a pokud budou některá místa vyhrazena pouze pro hotel, tak dojde k jejich nižšímu využití. Také obrat vozidel bude na nižší úrovni. Z těchto důvodů odbor dopravy místa nevyhrazuje ani v jiných lokalitách. Obecně závazná vyhláška č. 7/2007, o místním poplatku za užívání veřejného prostranství umožňuje vyhrazení za sazbu 5000,- Kč/rok pro osobní vozidlo, pro autobus a nákladní automobil pak 8000,-Kč/rok. Z pohledu odboru dopravy je přijatelná možnost vydat pro potřeby hotelu parkovací karty na zpoplatněnou ul. Husova, a to až do normou 736110 daného počtu (cca 8 míst). Tyto karty vydávají TS Jičín, pro podnikatele je cena 2000,--Kč/rok s uvedením značky vozidla a za 3000,--Kč/rok je karta přenosná. TS vydávají pro jeden subjekt max. dva kusy (jedna na SPZ, jedna přenosná). V tomto případě by však s ohledem na předešlá jednání a samotnou lokalitu neměl být problém s vyšším počtem, neboť se nejedná o vyhrazení konkrétního místa a při obsazení parkoviště musí řidič zaparkovat jinde. Pokud se týká autobusu, jeho jízda po pěší zóně na ul. Husova není stávajícím značením dovolena a je otázka, zda je úprava značení pro tento účel vhodná. Příjezd i odjezd autobusu není v této lokalitě ideální, na druhou stranu je příležitostně potřebné podobným vozidlem do pěší zóny vjet (akce v KD apod.) Zřejmě by bylo vhodnější určit v ul. Fűgnerova obecně plochu pro zastavení, kde by bylo možné mimo rychlého nastupování a vystupování osob i zásobovat hotel a okolní provozovny.
RM jednomyslně zamítla žádost pana Gabriela o vyčlenění parkovacích míst u hotelu Praha ve Fügnerově ulici pro parkování osobních vozidel.
RM jednomyslně schválila řešení parkování pro hotel Praha tak, že pro osobní vozidla bude panu Gabrielovi umožněno zakoupit požadovaný počet parkovacích karet pro zpoplatněné stání v ulici Husova a v ulici Fügnerově bude vytvořeno parkovací místo pro zásobování hotelu a dalších podnikatelských subjektů působících v této ulici.(město přijde o dvě místa pro parkování)
RM jednomyslně doporučila odboru dopravy změnit dopravní značení na pěší zóně tak, aby byl umožněn vjezd autobusu s hotelovými hosty k hlavnímu vchodu hotelu Praha.

RM snížila pro všechny podnikatele ceny za parkovací karty. Udělala průzkum mezi podnikateli na pěší zóně, jaký mají na vyhrazení parkovacích míst pro p. Gabriela názor. Jednoznačně bylo sděleno, že pokud na pěší zóně nebo ulici Fügnerově dojde k vyhražení míst, budou požadovat stejnou výhodu i pro zákazníky svých obchodů.Neboť i oni jsou vznikem pěší zóny omezeni. Vyhrazení míst pro hotel znamená, že pokud v hotelu nebudou hosté, místa budou prázdná, ale návštěvníci Jičína či Jičíňáci je nebudou moci využít. Zhorši se tedy možnost parkování v této lokalitě. Tolik k vyhrazení parkování před hotelem Praha. Na ostatní invektivy p. Gabriela nebudu reagovat. Kdo ho zná, jistě si na celou záležitost udělá svůj vlastní názor. ing. Brykner, místostarosta


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Grand Hotel Praha
PříspěvekNapsal: 13.10.2010 10:09:46 /41 
Offline

Registrován: 13.10.2010 09:31:19 /41
Příspěvky: 1
jsme ve městě pohádek pane Gabriel ve kterem je možné všechno a je otazka jestli Humpál a jeho parta je ve věci nejak zainteresovaná,u vás ne u nas taky ne a to je ta potíž,jakmile chcete v tomto pohadkovém městě podnikat a dělat neco nového i kdyz podle sveho nejlepsiho vědomí a svědomí tak z vas udělaji mafiana a nebo něco jiného.to ze jste mel vzdy otevrené dvere a jste zapálen pro svoji věc a chcete poctivě a transparentně podnikat nechat tu kus sebe ,sve daně atd.je z celeho vaseho díla -Hotelu Praha hodně vidět,to velmi.
ale neco jste udelal špatně..nevíte co?zrejmě komunikujete nějak špatně s některymi radnimi,chcete po nich něco navíc?ne vy chcete jen aby se chovali jako praví zastupci lidu a chovali se čestně a spravedliivě.a to chcete moc, takhle to tu totiz nefunguje.
nejdriv si vas vyslechnou ,daji par otcovskych rad,po strane se alle uz usmivaji jak vam to celé zneprijemni a zacnoou vas očernovat a pomlouvat,vydavat prohlašeni že to či ono nikdy neřekli a sami se tvaří jako spasitelé města.pak vypočítají kolik chodníků opravili,kolik koupališt nezbytně nutných pro město postavili a kolik golfovych hrišt ještě postaví aby nam tu všem bylo samozrejmě pod jejich vedením ještě lepe a radostněji.kritika se nepřijímá dělaji to zkrátka dobře.
ale nebojte se to uz tu vsechno bylo.vzdyt proc vyhnali Rumcajse do lesa?protože mimo jiné prohlásil ze starosta Humpál má malou nohu a to tehdy stačilo k tomu aby mu na jeho maly kramek napsali :Pro urážku starostenské nohy nadosmrti zavříno.... historie se opakuje..ale nakonec to dobře dopadne..uvidíte.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Grand Hotel Praha
PříspěvekNapsal: 13.10.2010 19:38:44 /41 
Offline

Registrován: 13.10.2010 10:48:56 /41
Příspěvky: 1
Dobrý den, už nemůžu mlčet, tohle je už moc. Pan Brykner se tu sice snaží svým kolegům dělat služby, ale a oni mu za to ani nedávají všechny informace.

Tohle je krystalicky čistý příklad, jak se Jičínská "radnice" chová k tzv. nespolupracujícím podnikatelům (ti co nevěší na hotel volební plakáty ODS, nezvou radní na večeře, nepořádají dýchánky pro tajné investory, nedávají zpět do kapsy a stranické kasy z velkých projektů, aby se pak kromě radničního plátku bez možnosti kritiky na křídovém papíře s cédéčkem mohli donekonečna chlubit našim peřím - to muselo stát peněz, atp atp.) Pan Gabriel za podpory p. Zueva zcela legálně provede rekonstrukci památky na svoje ne zcela malé náklady a radnice mu hází klacky pod nohy naprosto limitujícím způsobem. Jednoduše mu dle ČSN vypočítá parkovací místa a následně mu je nezřídí, nebo mu stanoví takové podmínky, které nejsou reálné, jsou dopředu pro jistotu tzv. "likvidační". Zkrátka si ho tzv. "vychutná". V kterémkoliv jiném městě by mu za tak krásnou a drahou rekonstrukci zulíbali ruce, v Jičíně není vítán. V Jičíně je hotelů přece dost, nepotřebujeme další, ještě by nám chodilo míň lidí. Když už nám odhalí směšné pronájmy, tak si hotely prodáváme s kamarády, stanovujeme si platební podmínky "za šestku" tak aby nám co nejvíc vyhovovaly (rozuměj abychom nemuseli moc platit). Na druhou stranu kupujeme od kamarádů a jejich krachujících podniků bezcené budovy za "čtyřicítku", aby nám kamarádi naprojektovali, že do nich musíme vrazit jednou tolik, aby se daly použít (se uvidí, co ješte kamarád na oplátku dovalí). Všechno důležité (co z našeho Jičína ždíme největší peníze) domlouváme za zavřenými dveřmi (přece si tam nepustíme novináře, nebo nějaké kritiky), na akce placené z veřejných peněz, kde z veřejného udělíme jakousi cenu si zveme jenom ty správné Jičíňáky - kamarády, širší veřejnost nikoliv (a vůbec nám to nepřijde ...), vylepšíme si chodník a ulici před barákem tak, že na ostatní už nějak nezbudou peníze, vyhláškou stanovíme, že se v zimě uklízí jen on (když je tak důležitý), v zámeckém parku děláme rauty jen pro vyvolené z peněz toho, od koho pak koupíme vánoční výzdobu, když nám někdo "nesprávně" řediteluje, vyhodíme ho za první záminku, a pro jistotu si dosadíme dočasnou loutku, ze které děláme pro jistotu ... i na setkání s prvňáčky. Když nás někdo napadne, že jsme si prosadili předražené koupaliště a zmanipulovali výběrové řízení osvědčenou, dnes již legendární Hradeckou fintou s referencemi Bazenservisu, tak ho označíme za nepřítele města a zbavíme svéprávnosti. Zkrátka ho seřveme jak malýho haranta, nebo mu řekneme, že je na světe zbytečný a raději mu znechutíme všechno dobré, co dělá. Na všech frontách to už máme dobře "vošéfovaný". O dalších promrhaných investicích raději nemluvě.

Pane Gabrieli, tohle všechno se vás naštěstí netýká. Nenechte se odradit, u nás držíme palce těm, co pro Jičín, jeho kvalitu a pro lidi něco konkrétního a udělají. Ne těm, kteří si z městského rozpočtu rozjeli svůj soukromý byznys a tváří se jak svatí, vzájemně se poplácávají po zádech. Soudím, že rekonstrukce Hotelu Praha (který mohl být například zbořen), je jedním z těch dobrých skutků. Tahle zvůle a manipulace musí jednou zkončit. Je hodně na čase. Nejlepší na tom celém je, že některým už to ani nedochází a manipulují s námi už ze zvyku, ze sportu. Poslal bych je do Tesca ke kase, ať si vyzkoušejí, jak těžce se poctivě vydělávají peníze, bez kapsovného, všimného, provizí a všelikých protiplnění bokem.

V. Chládek junior


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Grand Hotel Praha
PříspěvekNapsal: 13.10.2010 21:32:53 /41 
Offline

Registrován: 10.09.2009 21:38:15 /37
Příspěvky: 28
Slušný výkon. Není před volbama? To vypadá na "Vitvarujte si své město ......" Dost v křeči. Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Otrávené jablko - čas na změnu
PříspěvekNapsal: 13.10.2010 23:14:15 /41 
Offline

Registrován: 20.11.2006 17:25:12 /47
Příspěvky: 260
Hledání zaručeného nepřítele, který může za naše chyby, neboť je vidí, je jednak znakem posttotality a zároveň se vyskytuje společně s neschopností přiznat vlastní chybu, což je sice možná osobnostní porucha, ale zároveň typický model chování regionálních politiků uplynulého desetiletí, spojený s bezhlavým útočením proti všem, kteří odmítají stejné vidění světa. Bez ohledu na to, zda to byl zleva Pepa nebo zprava Franta, nás tento model přivedl do situace, kdy nakupené problémy budeme řešit několik dalších generací.
Bohužel musím konstatovat, že tímto modelem je jednání místní samosprávy za poslední jedno až dvě období zcela prosycené. Dlouhodobé odmítání jiných názorů v domnění, že myšlení povoluje národní výbor, arogantní přezírání, manipulativnost, zamlčování či sdělování neúplných informací, ostrakizace těch, kteří se nenechají zmasírovat, a tak bychom mohli pokračovat dále (v low-endové verzi se můžeme setkat s poměrně trapným neodpovídáním na pozdrav). Nejhorší ale je, že ti, kterých se to týká, to nevidí, neb patrně trpí selektivní neschopností to pochopit.
Vzpomeňme na starostův dopis Prochorovi - "jste na světě zbytečně", jak se ukazuje, nebyl to jediný případ, kdy tento výraz použil v korespondenci s novináři. Vzpomeňme na zcela fanatickou atmosféru při rušení tiskovek, trapný pokus o vyhnání nás, kteří jsme chtěli využít svého práva být přítomen na jednání zastupitelstva, které se označilo za neveřejné, vzpomeňme na snahu utajovat jinde přístupné informace a následné výroky, že radnice je šikanována člověkem, který se rozhodl využívat svého práva na informace, vzpomeňme i na nechutná jednání s pohádkovým výborem a jeho osočování, vzpomeňme na rádobyvtipné dělání hlupců z občanů ve veřejném prostoru, vzpomeňme na pokus dosáhnout schválení změny územního plánu prostřednictvím politických výhrůžek krajskému úřadu, připomeňme vesmírně trapné debaty o bioplynové stanici, pohrdavé jednání s těmi, kteří "něco pořád nechápou", uzavřené udílení ceny města bez veřejnosti i bez nominovaných, vyhození a sešrotování archivu Standy Pence z koleje, možná víme jen v náznacích o vynucením inkasování "darů" od místních podnikatelů, o výhrůžkách těm, kteří nechtějí "výhodně" městu prodat své pozemky, jistě ale pamatujeme pokus pronásledovat kandidáty jiných stran z minulých voleb, kteří si dovolili použít městský znak, a tak bychom mohli pokračovat hodně dlouho, až se dostaneme k CD, kde se všechno, co se ve městě společným úsilím různých zastupitelů zdařilo, stává předmětem autorského práva jedné strany, nejspíš včetně územního plánu, který v dlouhodobém horizontu ignoruje to zvláštní, co na městě je. Prostě je nutno objektivně přiznat, že v tomhle ohledu je činnost samosprávy za uplynulé období naprostým zklamáním, které nevyváží ani čtvrt miliardy na megakoupaliště, prožravší nám zřejmě jediné možné zdroje, které jsme historicky mohli získat. V poslední době přibyl navíc nový prvek - několikrát jsem mluvil s lidmi, kteří byli na pokraji duševního kolapsu poté, co navštívili zastupitelstvo, a vyznačovali se vyčerpáním a naprostou beznadějí hraničící s šílenstvím.
Děkuju, ale tohle fakt nechci, aby pokračovalo.
Protože atmosféra v Mentálově je někdy zvláštní a nevypočitatelná, nedá se vyloučit ani to, že v příštích dnech převáží voliči, kterým ke spokojenosti - lapidárně řečeno - stačí skluzavka a chodníky, jak už někdo před čtyřmi lety ironicky varoval. To by ale bylo pro další rozvoj a život města jeho závěrečnou kapitolou. Je zcela pomýlená představa, že kvalita života se měří objemem proinvestovaných veřejných peněz (v Čechách navíc rozdílených prostřednictvím spřátelených firem), ta zde však oficiálně zaznívá stále dokola. Radit nikomu nebudu, jen chci konstatovat, že se mi zdá, že výběr je tentokráte velmi široký a kvalitní a že každý má jistě možnost vybírat zajímavé alternativy. Každopádně si přeju, aby atmosféra jediného předepsaného názoru, buzerace občanů za to, že si vybrali k bydlení Jičín, řvaní místo argumentace, průhledné nekompetentnosti, neinformovaného stádního hlasování i právního neumětelství zmizela do historické žumpy, kam koneckonců spravedlivě patří.
A k tomu si za uvědomění své nerozdílné odpovědnosti za budoucnost dopomožme všichni.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Upravit příspěvek Odpovědět s citací  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Můžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Můžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz